Knjiga Marjana Kordaša „Dva jezika – ena identiteta?“ prinaša avtorjeva nemainstreamovska in večplastna razmišljanja, ki se praviloma osredotočajo na temo jezik(ov) in človekove identitete v večkulturnih okoljih. Bralcem v svojih zapisih, ki večinoma obravnavajo sisteme vrednot, politično vsebino jezika, mehanizme sovraštva med jeziki in kulturo sožitja, ne predpisuje nobenih določenih poti za interpretacijo, temveč predlaga steze, ki vodijo k širjenju obzorij in pogledu čez plot.
Ali je sovraštvo do drugačnosti inherentna sestavina jezika, kakšna je medsebojna povezava med jezikom in človekovo svobodo ter kako pri vsakem jeziku ločevati kulturo od kulta, pa razkriva avtorjev obsežnejši sklepni esej v knjigi.
„Zdi se mi vredno opisati, kako sem se v dolgih letih uporabe jezika – govorjenja, branja, pisanja, poslušanja – učil, kako pri vsakem jeziku ločevati kulturo od kulta. Kako more jezik postati institucionalizirana religija. In kako je kljub temu znanje jezikov povečalo mojo svobodo in kako sem se – zlasti ob konfrontacijah slovenščine z nemščino – osvobodil sovraštva.“
- Veröffentlicht am Freitag 3. Januar 2025 von Drava
- ISBN: 9783854358008
- 250 Seiten
- Genre: Belletristik, Essays, Feuilleton, Hardcover, Interviews, Literaturkritik, Softcover